مقالات ( بلاگ )

کال‌تواکشن (CTA) چیست و چطور کال‌تواکشن موثر بنویسیم؟

اگر می‌خواهید بدانید چطور کال‌تواکشن تاثیرگذار بنویسید، اول باید معنی آن را بدانید. آیا مفهوم جدیدی است؟ خیر! تا جایی که اطلاع دارم “یکی بخر، دو تا ببر!” معروف‌ترین کال‌تواکشن دنیای بازاریابی و فروش است که همه‌ی ما حداقل یک بار با آن مواجه شدیم.

اگر شما در حیطه‌ی بازاریابی فعال هستید، پس همیشه سعی می‌کنید که مخاطبان خود را در مورد چیزی متقاعد کنید. منظور من لزوما فروش کالا یا خدمات نیست، نوشتن نظر، شرکت در نظرسنجی، ثبت‌نام در یک دوره‌ی رایگان، دانلود یک PDF، بازدید از یک صفحه‌ی خاص از وبسایت، دنبال‌کردن شما در یک شبکه‌ی اجتماعی یا حتی برقراری تماس تلفنی.

قطعا این را خوب می‌دانبد که واداشتن افراد به اقدام، مخصوصا در شبکه‎‌های اجتماعی، کار مشکلی است. مگر اینکه از آنها به درستی برای اقدام مورد نظرتان دعوت به عمل بیاورید. در این مقاله سعی داریم به صورت قدم به قدم، کال‌تواکشن را توضیح دهیم و آموزش بدهیم که چطور می‌توانید کال‌تواکشن بهتر و موثرتری بنویسید و در آخر 99 کال‌تواکشن پیشنهادی خود را برای انواع کسب‌وکار به شما معرفی می‌کنیم. با بخش بلاگ آکادمی کنارتیم همراه باشید.

کال تو اکشن یا CTA چیست؟

کال تو اکشن  در واقع یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ است که بازدیدکنندگان وب‌سایت یا مخاطبان شبکه‌های اجتماعی را به انجام یک عمل دلخواه ترغیب یا تشویق می‌کند. به عنوان مثال: عضویت در خبرنامه یا ثبت‌نام یا دنبال کنید، همه‌ی این‌ها کال تو اکشن ‌هایی هستند که در طول روز جلوی چشممان هستند.

معنی ” کال‌تواکشن ” به فارسی دعوت به اقدام است. ترجمه‌ی جالبی است، چون قرار است کاربر را به انجام عملی مشخص که برای ما فایده دارد، دعوت کنیم.

اهمیت کال تو اکشن

فرض کنید قصد جمع‌آوری اطلاعات مخاطبین وب‌سایت خود را دارید. به ذهنتان می‌رسد یک مینی‌‌دوره‌ی آموزشی ضبط کنید و بر روی وب‌سایت خود قرار دهید. تا اینجای مسیر را خیلی خوب جلو آمدید، اما اگر نتوانید مخاطبانتان را مجاب به ورود به صفحه‌ی فرود مینی‌دوره کنید، تمام تلاش‌هایتان بر باد رفته.

نمی‌توانید مینی‌دوره‌ی رایگان خود را بر روی وب‌سایت خود آپلود کنید و امیدوار باشید تا مخاطب روی لینک صفحه‌ی فرود کلیک کند. شما به یک اقدام به عمل قانع‌کننده یا یک کال تو اکشن وسوسه‌کننده نیاز دارید تا مخاطب  را به سمت خود بکشانید و در مسیر مورد نظرتان هدایتشان کنید.

کمی صبور باشید. در انتهای این مقاله، همه‌ی موارد مورد نیاز نوشتن یک CTA  موثر را یاد خواهید گرفت.

 

برای نتیجه گرفتن از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات، حتما از ” کال‌تواکشن ” استفاده کنید؛ یعنی مخاطب تبلیغ یا برنامه‌های بازاریابی خودتان را به انجام عملی مشخص، واضح و متناسب دعوت کنید.
آخرین پیامی که قبل از خرید، ثبت‌نام و… می‌بیند، متن کوتاهی در عنوان و روی دکمه‌ی CTA  است.

کجا از کال تو اکشن استفاده کنیم؟

در کمپین‌های بازاریابی خود، می‌توانید از CTA  استفاده کنید. کال‌تواکشن یا CTA  می‌تواند در وب‌سایت، ایمیل مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی، گوگل و … مورد استفاده قرار گیرد.

 • وب‌سایت: شما می‌توانید در بخش‌های مختلف وب‌سایت خود از کال‌تواکشن استفاده کنید. در بخش هیروی صفحه‌ی اصلی، هدر، سایدبار، در مقاله‌ها، پاپ‌آپ‌ها. با این کار شما می‌توانید شانس هدایت شدن مخاطب به سمت هدفتان را بالاتر ببرید. یکی از بهترین راه‌ها، استفاده از کال‌تو‌اکشن در بلاگ یا مقاله‌های وب‌سایت است. اگر هنوز بخش بلاگ وب‌سایت خود را راه‌اندازی نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنم حتما این کار را از همین الان شروع کنید.
 • ایمیل مارکتینگ: شما را نمی‌دانم، ولی من هر روز ایمیلم را چک می‌کنم. وب‌سایت‌هایی که خدمات‌شان را دوست دارم، همیشه برایم از به‌روزرسانی‌هایشان، خدمات یا کالاهای جدیدشان، تخفیف‌ها، محتوای جدید، همایش‌ها یا وبینارهایشان، ایمیل‌هایی ارسال می‌کنند. شما هم باید همین کار را انجام دهید. جمع‌آوری لیست ایمیل‌های مشتریان یا مخاطبان خود را در اولویت کارهای این هفته‌ی خود قرار دهید. البته خیلی‌ها معتقدند دیگر ایمیل مثل قدیم کارایی خود را ندارید. البته این موضوع مستقیما به جنس کاربر و رفتار کاربر شما دارد. این موضوع را بررسی کنید. اگر کاربرانتان ایمیل‌های خود را چک می‌کنند، حتما ایمیل مارکتینگ را به عنوان یکی از کانال‌های بازاریابی خود انجام دهید و با کال‌تواکشن یا دعوت به اقدام‌های متفاوت، ترافیک وب‌سایت و شانس دیده شدن محصول یا خدمات خود را بیشتر کنید.
 • شبکه‌های اجتماعی: تصور کنید، همین امروز عصر یک استوری از صفحه‌ی فرود جشنواره‌ی تابستانه‌ی خود را در صفحه‌ی اینستاگرامتان بارگذاری کنید. با یک متن ساده و بدون کال تو اکشن. نهایتا فقط لینک صفحه‌ی جشنواره را در استوری اینستاگرام قرار دهید. خود شما اگر جای مخاطب‌تان باشید، چقدر احتمال دارد روی این لینک کلیک کنید؟ اما تصور کنید، در کنار یک استوری هیجان‌انگیز، یک CTA خاص هم بنویسید. یا از افعال معکوس در نوشتن کال‌تواکشن استفاده کنید. مثلا: “ورود آقایان ممنوع”. حالا الان حدس می‌زنید چقدر احتمال دارد روی لینک شما در استوری اینستاگرام کلیک کنند و وارد صفحه‌ی فرود مورد نظر شما بشوند؟
 • پیامک: اگر برای بیزنس خود، پنل پیامکی دارید، باید روش‌های جدید جلب توجه مخاطب را بلد باشید. پیامک‌های تبلیغاتی چند وقتی است که پا را فراتر گذاشته‌اند و نه تنها به صورت شخصی‌سازی شده، برایمان ارسال می‌شوند، بلکه چند کلمه‌ی اول طوری نوشته می‌شوند که حتی در بعضی از موارد با نگرانی از یک اتفاق بد یا خوشحالی از واریز، پیامک را باز می‌کنیم. شما هم باید به روز باشید، البته نباید خیلی در استفاده از این روش نوشتار زیاده‌روی کنید. ولی به هر حال، حتی اگر مخاطب پیامک را ببیند، توجه‌ش جلب شود، پیامک را باز کند و مطالعه کند، اما CTA یا اقدام به عملی در کار نباشد، یا باشد و مناسب نباشد، قطعا شما به هدف‌تان نخواهید رسید.

کال تو اکشن در اینستاگرام چیست؟

فراخوانی برای اقدام، اعلانی است که کاربران را تشویق به انجام یک اقدام خاص می‌کند. در اینستاگرام، CTA ها می‌توانند به نسبت هر صفحه و مخاطبان هدف، لحن یا محتوای مختلفی داشته باشند، مثلا در استوری اینستاگرام می‌توانید صفحه‌ی دیگری را معرفی کنید با جمله‌ی «دنبال کنید»، یا بعد از معرفی خدمات‌تان، مخاطب را با جمله‌ی «بیشتر بدانید» یا «ثبت نام» دعوت به اقدام کنید، محصول خود را با جمله‌ی «اکنون خرید کنید» به فروش برسانید. CTA ها برای یک کسب‌وکار در اینستاگرام ضروری هستند. شما در تمام طول مدت فعالیت‌تان در اینستاگرام و بعد از رنج تولید محتوا و در نهایت جذب مخاطب، حالا فرصتی دارید تا کاربر را به سمت اقدامات مورد نظراتان هدایت کنید. پس باید کمی مسئله‌ی کال‌تواکشن را جدی‌تر بگیرید.

دعوت به عمل در اینستاگرام چطور است؟

بیایید برخی از بهترین روش ها برای ایجاد CTA اینستاگرام را مرور کنیم! در اینستاگرام CTA را می‌توان در بیو اینستاگرام یا Bio، کپشن، استوری، لایو، ریلز، در خود محتوا و حتی در تبلیغات اینستاگرام (اگر دسترسی به این امکان را دارید) قرار داد. به طور مثال، در انتهای ویدیوی بعدی‌تان، از مخاطبی که از اکسپلور با شما آشنا شده درخواست کنید تا شما را برای تماشای محتواهای بعدی دنبال کند. این هم یک کال‌تواکشن بسیار پرکاربرد است.

فراخوان برای اقدام (CTA) دستورالعملی است که فالوورهای شما را تشویق می‌کند تا اقدام خاصی مانند لایک کردن، نظر دادن یا اشتراک‌گذاری محتوای شما را انجام دهند. گنجاندن CTA می تواند تعامل، دسترسی و تبدیل شما را در اینستاگرام افزایش دهد. به عنوان مثال، می توانید از فالوورهای خود بخواهید که:

– در نظرات به [مثال] مورد علاقه خود رای دهید
– دو بار بزن روی صفحه
– برای کسب اطلاعات بیشتر صفحه را به بالا بکشید
– این پست را برای بعدا ذخیره کن
– برای دریافت قیمت دایرکت بدهید
– لینک در بیو
– ازم سوال کن
– اگر موافق هستی به اشتراک بگذار
– اسکرین شات بگیرید
– ادامه مطلب را در وبلاگ بخوانید
– در کامنت‌ها از من بپرسید
– برای نکات بیشتر ما را دنبال کنید
-هایلایت ما را در مورد [موضوع] بررسی کنید
– در کامنت‌ها خود را معرفی کنید
– برای اطلاع از این موضوع به پست‌های ما سر بزنید
– با ایموجی مورد علاقه‌ت نظر بده
– به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز یاد بگیرند

اینها نمونه هایی از CTA هستند که می توانید در اینستاگرام برای جذب مخاطبان خود از آنها استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک دکمه CTA به پروفایل یا استوری‌های خود اضافه کنید تا فالوورهای خود را به انجام اقداماتی خارج از اینستاگرام هدایت کنید، مانند بازدید از وب‌سایت، رزرو سرویس یا خرید یک محصول. برای افزودن دکمه CTA به صفحه خود در اینستاگرام، باید یک حساب Business یا Creator داشته باشید و آن را به یک برنامه یا وب‌سایت شخص ثالث متصل کنید. در گذشته برای افزودن دکمه CTA به استوری های خود، باید حداقل 10000 فالوور یا یک حساب تایید شده(وریفای شده) می‌داشتید، اما در حال حاضر از طرف اینستاگرام این قانون برداشته شده است.

نوشتن کال‌تواکشن در اینستاگرام چه فایده‌ای دارد؟

برای پاسخ به این سوال، باید اول از خودتان بپرسید دلیل حضور شما در اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی چیست؟ قطعا اگر مشغول مطالعه این مقاله هستید، از سر کنجکاوی نیست و حدس من این است که برای بهبود وضعیت بازاریابی خود اینجا هستید.

شما در اینستاگرام به طور پیوسته در ماه‌های اخیر تولید محتوا کردید و از طریق محتوایی که تولید کردید و به واسطه ارزش افزوده‌ای که با محتوای تولیدی‌تان برای مخاطب داشتید، موفق به جذب عده‌ای دنبال‌کننده شدید و اتفاقا این خبر خوبی است. زیاده‌گویی نمی‌کنم، امروز زمان هدایت مخاطبان‌تان به سمت وب‌سایت، محصول یا خدمات‌تان هست.

اگر شما با تولید محتوای اینستاگرامی‌تان که به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده‌اید، توانسته‌اید که مشکلی از مشکلات مخاطب‌تان را حل کنید، بنابراین مخاطبان  وفاداری دارید که احتمالا بدشان نمی‌آید محصول یا خدمات شما را امتحان کنند.

در صورت استفاده‌ی درست و به جا از CTA ها، کال‌تواکشن در اینستاگرام می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • افزایش ترافیک و بازدید وب‌سایت
 • ترویج محصولات و خدمات
 • افزایش تعامل و ارتباط با مخاطبان
 • تبلیغات و بازاریابی دقیق‌تر

بهترین CTA برای کسب و کار چیست؟

هیچ پاسخ قطعی برای اینکه بهترین CTA برای یک کسب و کار چیست وجود ندارد، زیرا به اهداف، مخاطبان و پیشنهاد شما بستگی دارد. با این حال، برخی از اصول کلی که می‌توانند به شما در ایجاد CTA موثر کمک کنند عبارتند از:

 

 •  از یک فعل فعال استفاده کنید که به وضوح به مخاطب بگوید چه کاری انجام دهد. به عنوان مثال، “اکنون خرید کنید”، “ثبت نام کنید”، “بیشتر بدانید”، و غیره.
 •  در حالی که از مشتری می‌خواهید عمل کند، خوب رفتار کنید. از کلماتی مانند “لطفا”، “متشکرم” یا “قدردانی” برای نشان دادن قدردانی و احترام خود استفاده کنید.
 • بخش سود خریدار را در CTA خود بگنجانید. توضیح دهید که چگونه پیشنهاد شما مشکل آنها را حل می کند، نیاز آنها را برآورده می‌کند یا خواسته آنها را برآورده می کند. به عنوان مثال، “در اولین سفارش خود 50٪ تخفیف دریافت کنید”، “به انجمن ما بپیوندید و نکات انحصاری دریافت کنید”، “کشف کنید چگونه کسب و کار خود را سریعتر توسعه دهید”، و غیره.
 • CTA را کوتاه و ساده نگه دارید. از به کار بردن کلمات یا اصطلاحات بسیار زیاد که ممکن است باعث سردرگمی یا حواس‌پرتی مخاطب شود، خودداری کنید. در CTA خود بیش از پنج کلمه را هدف نگیرید.
 • فوریت را از طریق CTA خود هدایت کنید. از کلماتی مانند «اکنون»، «امروز»، «زمان محدود» یا «آخرین فرصت» استفاده کنید تا حس کمبود ایجاد کنید و مخاطب را ترغیب کنید که سریع عمل کند.

برخی از نمونه‌های CTA که از این اصول پیروی می‌کنند عبارتند از:

 

 • همین حالا خرید کنید و 20% پس انداز کنید
 • به صورت رایگان ثبت نام کنید و یک کتاب الکترونیکی جایزه دریافت کنید
 • نحوه تسلط بر اینستاگرام را در 30 روز بیاموزید
 • لطفا برای مطالب شگفت انگیز بیشتر ما را دنبال کنید
 • امروز راز خوشبختی را کشف کنید

چگونه بفهمم که CTA من موثر است؟

برای اینکه بدانید CTA شما موثر است یا خیر، باید عملکرد آن را با استفاده از معیارهایی اندازه‌گیری کنید که نشان می‌دهد چقدر به اهداف شما دست می‌یابد. بسته به پلتفرم و هدف خود، می‌توانید از معیارهای مختلفی برای ارزیابی موفقیت CTA خود استفاده کنید. در اینجا چند معیار رایج وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

 1. نرخ کلیک (CTR):  این معیار درصد افرادی را که روی CTA شما کلیک کرده‌اند از کل افرادی که آن را دیده‌اند نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر 100 نفر CTA شما را دیدند و 10 نفر روی آن کلیک کردند، CTR شما 10٪ است. CTR بالا به این معنی است که CTA شما برای مخاطبان شما جذاب و مرتبط است. می‌توانید CTR خود را با تقسیم تعداد کلیک‌ها بر تعداد نمایش‌ها و ضرب در 100 محاسبه کنید.
 2. کلیک‌ها برای ارسال (CTS): این معیار درصد افرادی را نشان می‌دهد که پس از کلیک بر روی CTA شما، اقدام مورد نظر خود را انجام داده‌اند، مانند پر کردن فرم، دانلود فایل یا خرید. به عنوان مثال، اگر 10 نفر روی CTA شما کلیک کردند و 5 نفر از آنها یک فرم ارسال کردند، CTS شما 50٪ است. CTS بالا به این معنی است که CTA شما واضح و متقاعد کننده است و صفحه فرود یا مقصد کاربر پسند و قابل اعتماد است. می‌توانید CTS خود را با تقسیم تعداد ارسال‌ها بر تعداد کلیک‌ها و ضرب در 100 محاسبه کنید.
 3. Views to Submission (VTS): این معیار درصد افرادی را نشان می‌دهد که پس از مشاهده CTA شما یک اقدام مورد نظر را انجام داده‌اند، صرف نظر از اینکه روی آن کلیک کرده‌اند یا خیر. به عنوان مثال، اگر 100 نفر CTA شما را مشاهده کردند و 5 نفر از آنها یک فرم ارسال کردند، VTS شما 5٪ است. VTS بالا به این معنی است که CTA شما در ایجاد تبدیل از مخاطبان زیادی موثر است. می‌توانید VTS خود را با تقسیم تعداد ارسال‌ها بر تعداد بازدیدها و ضرب در 100 محاسبه کنید. برای اینکه درباره VTS بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می‌کنیم که مقاله کنارتیم درباره VTS را مطالعه کنید.

می‌توانید از این معیارها برای مقایسه CTA های مختلف استفاده کنید و ببینید کدام یک بهتر عمل می کنند. همچنین می‌توانید از آن‌ها برای آزمایش انواع مختلف CTA‌های خود، مانند تغییر عبارت، رنگ، اندازه یا محل استفاده کنید و ببینید کدام یک نتایج بالاتری ایجاد می‌کنند. با اندازه گیری و بهینه سازی CTA های خود، می توانید استراتژی بازاریابی اینستاگرام خود را بهبود بخشیده و به اهداف خود برسید.

اشتباهات رایج در نوشتن CTA:

برخی از اشتباهات رایجی که باید هنگام ایجاد CTA اجتناب کرد عبارتند از:

 • متنی که درک آن برای مخاطب سخت باشد: CTA شما باید در وب سایت یا پلتفرم آنلاین شما قابل مشاهده، واضح و خوانا باشد. شما باید از رنگ متضاد، اندازه فونت بزرگ و فضای سفید در اطراف CTA خود استفاده کنید تا آن را از بقیه مطالب متمایز کنید.
 • استفاده از ادبیات پیچیده یا مبهم:  CTA شما باید ساده، خاص و قابل اجرا باشد. شما باید از یک فعل فعال استفاده کنید که به مخاطب می گوید در مرحله بعد چه کاری انجام دهد، مانند «اکنون بخرید»، «ثبت نام کنید» یا «بیشتر بدانید». همچنین باید از استفاده از اصطلاحات، کلمات اختصاری یا کلمات منفی که ممکن است مخاطب را گیج یا دلسرد کند، خودداری کنید.
 • بزرگ‌نمایی یا کم ارزش کردن پیشنهاد: CTA شما باید از نظر محتوا، ارزش و طراحی با پیشنهاد شما مطابقت داشته باشد. شما نباید قول هایی بدهید که نمی توانید آنها را عملی کنید، یا مزایای پیشنهاد خود را پنهان کنید. همچنین نباید بدون ارائه چیزی در مقابل، اطلاعات یا تعهد زیادی از مخاطبان بخواهید.
 • ارائه گزینه‌های بسیار زیاد: CTA شما باید متمرکز و مرتبط با هدف و مخاطب شما باشد. شما نباید مخاطب را با انتخاب های زیاد، پاپ آپ ها، بنرها یا لینک هایی که ممکن است باعث خستگی تصمیم یا فلج تحلیل شوند، غرق کنید. همچنین نباید به یک نقطه تبدیل تکیه کنید، بلکه باید چندین CTA برای بخش‌ها یا مراحل مختلف سفر مشتری ایجاد کنید.
 • عدم آزمایش یا بهینه‌سازی CTA  :CTA شما باید بر اساس داده ها و بازخورد باشد، نه بر اساس فرضیات یا ترجیحات. شما باید از ابزارهایی مانند Google Analytics یا HubSpot برای اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل عملکرد CTA خود از نظر بازدیدها، کلیک‌ها، ارسال‌ها، تبدیل‌ها و هزینه هر نتیجه استفاده کنید. همچنین باید انواع مختلف CTA خود را آزمایش کنید، مانند تغییر عبارت، رنگ، اندازه یا مکان، و ببینید که کدام یک نتایج بالاتری ایجاد می کنند.
  اینها برخی از اشتباهات رایجی هستند که هنگام ایجاد CTA باید از آنها اجتناب کنید.

CTA در صفحات فرود وب‌سایت:

یک CTA در صفحه فرود بسته به هدف، مخاطب و پیام شما می تواند یک پیوند، یک دکمه، یک بنر، یک پاپ آپ یا یک ویدیو باشد. یک CTA در صفحه فرود باید کوتاه، ساده، خاص و قابل اجرا باشد و از کلماتی استفاده کند که فوریت و ارزش ایجاد کند. CTA در صفحه فرود همچنین باید با محتوای صفحه فرود، طراحی و پیشنهاد شما مطابقت داشته باشد و از ارائه گزینه های زیاد یا حواس پرتی خودداری کند. یک CTA در صفحه فرود باید به طور مرتب آزمایش و بهینه شود تا عملکرد و نتایج آن بهبود یابد.

انواع مختلفی از CTA وجود دارد که بسته به هدف، مخاطب و پیشنهاد صفحه می تواند برای صفحات فرود مناسب باشد. برخی از انواع متداول CTA عبارتند از:

 • CTAهای تولید سرنخ: اینها CTAهایی هستند که با هدف گرفتن اطلاعات تماس بازدیدکنندگان در ازای یک پیشنهاد ارزشمند، مانند یک کتاب الکترونیکی رایگان، یک وبینار، یا یک آزمایشی. آنها معمولا بازدیدکنندگان را به فرمی هدایت می کنند که در آن می توانند جزئیات خود را پر کنند و به پیشنهاد دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، «راهنمای رایگان خود را اکنون دانلود کنید» یا «استفاده آزمایشی رایگان خود را امروز شروع کنید» CTAهای نسل اول هستند.
 • CTAهای ارسال فرم: اینها CTAهایی هستند که بازدیدکنندگان را تشویق می کنند تا فرمی را در صفحه فرود تکمیل و ارسال کنند، مانند فرم ثبت نام، نظرسنجی یا فرم بازخورد. آن‌ها معمولاً از کلماتی استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده مزیت یا ارزش ارسال فرم است، مانند «اکنون ثبت نام کنید و 10% تخفیف بگیرید» یا «نظر خود را به اشتراک بگذارید و جایزه بگیرید» CTAهای ارسال فرم 1 هستند.
 • CTAهای فروش یا خرید: اینها CTAهایی هستند که بازدیدکنندگان را متقاعد می کنند که یک محصول یا خدمات را از صفحه فرود خریداری کنند، مانند یک دوره آنلاین، یک اشتراک نرم افزار یا یک آیتم فیزیکی. آن‌ها معمولاً از کلماتی استفاده می‌کنند که فوریت و کمیاب را ایجاد می‌کنند، مانند «اکنون بخرید و 20% پس انداز کنید» یا «پیشنهاد زمان محدود: فقط 5 مورد در انبار باقی مانده است».
 • CTAهای اشتراک یا ثبت نام: اینها CTAهایی هستند که بازدیدکنندگان را دعوت می کنند تا به یک خبرنامه، یک وبلاگ، یک پادکست یا یک کانال رسانه اجتماعی از صفحه فرود بپیوندند. آن‌ها معمولاً از کلماتی استفاده می‌کنند که مزایا یا مشوق‌های اشتراک یا ثبت‌نام را برجسته می‌کنند، مانند «هم‌اکنون مشترک شوید و نکات انحصاری دریافت کنید» یا «ثبت‌نام کنید و یک کتاب الکترونیکی رایگان دریافت کنید»، CTAs اشتراک یا ثبت‌نام.
 • بیشتر بیاموزید یا بیشتر بخوانید CTAها: اینها CTAهایی هستند که بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری هدایت می کنند تا بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد موضوع، محصول یا خدمات صفحه فرود بیابند. آن‌ها معمولاً از کلماتی استفاده می‌کنند که کنجکاوی و علاقه ایجاد می‌کنند، مانند «درباره ویژگی‌های ما بیشتر بیاموزید» یا «مشتریان ما را بیشتر بخوانید» یا بیشتر بدانید یا بیشتر بخوانید.
  اینها نمونه هایی از انواع CTA هستند که می توانند برای صفحات فرود مناسب باشند. با این حال، هیچ پاسخ قطعی برای اینکه بهترین نوع CTA برای یک صفحه فرود چیست، وجود ندارد، زیرا به عوامل مختلفی مانند صنعت، پیشنهاد، مخاطبان و طراحی بستگی دارد.

بهترین تمرین برای نوشتن کال تو اکشن:

CTA یا call to action یک پیام متنی است که مخاطبان هدف یک کمپین بازاریابی را برای انجام یک اقدام دلخواه ترغیب می کند. این می تواند یک پیوند متنی، دکمه یا متن ساده بدون پیوند باشد. نمونه هایی از CTA های ساده عبارتند از «اکنون بخرید» یا «اکنون دانلود کنید». با این حال، CTA ها همچنین می توانند طولانی تر باشند، مانند “امروز مشترک شوید تا هرگز پستی را از دست ندهید”. یک CTA خوب به کاربران کمک می‌کند بر خستگی تصمیم‌گیری غلبه کنند و برای انجام کارهای بعدی راهنمایی می‌کند. CTA هایی که احساس فوریت ایجاد می کنند می توانند تبدیل ها را افزایش دهند.

برای تمرین نوشتن CTA بهتر، می توانید نکات زیر را دنبال کنید:

 • واضح و مختصر باشید: CTA باید دقیقاً بیان کند که مخاطب باید چه کاری انجام دهد و چرا باید آن را انجام دهد. باید از زبان مبهم یا مبهم پرهیز کرد و از افعال عملی استفاده کرد که فوریت و ارزش را بیان می کنند.
 • قابل مشاهده و جذاب باشد: CTA باید از بقیه تبلیغات متمایز باشد و توجه مخاطب را به خود جلب کند. باید از رنگ‌ها، فونت‌ها، شکل‌ها و اندازه‌هایی استفاده کند که با پس‌زمینه تضاد دارند و هویت برند را تکمیل می‌کنند. همچنین باید در یک موقعیت استراتژیک قرار گیرد که مخاطب بتواند به راحتی آن را ببیند و روی آن کلیک کند.
 • مرتبط و شخصی باشد: CTA باید با هدف و علاقه مخاطب مطابقت داشته باشد و چیزی را که می خواهند یا نیاز دارند به آنها ارائه دهد. همچنین باید از زبانی استفاده کند که با احساسات، نقاط درد یا اهداف مخاطب صحبت کند.
 • آزمایش و بهینه سازی شود: CTA باید به طور مداوم بر اساس داده ها و بازخورد اندازه گیری و بهبود یابد. بازاریابان می توانند از ابزارهایی مانند تست A/B، تجزیه و تحلیل و نظرسنجی برای مقایسه نسخه های مختلف CTA استفاده کنند و ببینند کدام یک از نظر نرخ کلیک، تبدیل، فروش و بازگشت سرمایه عملکرد بهتری دارند.
 • خلاق و نوآور باشید: CTA نباید خسته کننده یا عمومی باشد. باید از کلماتی استفاده کند که باعث کنجکاوی، هیجان یا ترس از دست دادن شود. همچنین باید از فرمت‌های مختلفی مانند سؤالات، دستورات یا توصیفات استفاده کند.

چطور کال تو اکشن بنویسیم؟

خب، بعد از تمام این صحبت‌ها، وقت این رسیده است که از خودمان بپرسیم چطور باید یک کال‌تواکشن جذاب بنویسیم؟ در ادامه 5 نکته برای نوشتن یک دعوت به اقدام جذاب را با هم بررسی می‌کنیم.

بهترین کال‌تواکشن، فراخوانی است که مختصر و جذاب باشد. یک CTA  جذاب، مخاطب را می‌تواند وادار ‌کند تا روی دکمه کلیک کند، یا وارد وب‌سایت شما شود.

1.امری باشد. از افعالی مثل “پیوستن”، “خرید” یا “کلیک کنید” استفاده کنید.

 1. نشان دهید ریسک پایین است.
 2. متقاعد‌کننده بنویسید.
 3. احساس فوریت ایجاد کنید.
 4. از نظر ظاهری، CTA را برجسته کنید.

کال تو اکشن های پیشنهادی:

برای فروش محصول:

فرصت را از دست ندهید!

همین الان بخرید!

زیباتر شو

امروز قسطی بخر!

[محصول یا خدمات شما] را زودتر از بقیه بخر!

آخرین تخفیف قبل از افزایش قیمت

به قیمت سال قبل بخر!

به قیمت کارخانه بخر!

اولین پروژه‌ت رو بساز

 

 

برای فروش دوره:

شرکت می‌کنم

بهم یاد بده!

[نام محصول شما] را می‌خواهم

همین حالا دانلود کنید!

قبل از دیگران ثبت نام کن!

دریافت [نام دوره یا فایل] با [مقدار تخفیف]

کارشناس [نام شغل] شوید!

 

عضویت در خبرنامه:

با خبر بمون

من هم هستم!

رازهای ما رو رایگات دریافت کن!

یکی از اعضای خبرنامه‌ی ما باشید!

برای من هم بفرست!

 

نظرسنجی:

فقط 1 دقیقه وقت بذارید!

نظرت رو بهمون بگو

هر حرفی داری، به ما بگو

این پرسشنامه رو پر کن و 20% تخفیف بگیر

راضی بودی؟ برامون بنویس

 

 

فروش اشتراک:

رایگان شروع کنید

7 روز رایگان استفاده کند

عضو ویژه ما باش!

می‌خوابی بیمه شی؟

کلیک کن، بدنت رو بسازم!

ساخت اکانت با 3 کلیک!

سرویس ما رو از دست نده

 

 

دموی محصول:

اول امتحان کنید

عضویتش رایگانه!

امتحانش کن

دریافت رایگان دموی محصول

 

 

جمع بندی:

نوشته قبلی

چطور اولین مشتری خود را پیدا کنیم؟

نوشته بعدی

دانلود و نصب آفیس ۲۰۲۳ + نسخه 2024 Lite

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

ایجاد حساب کاربری